Race Results::

Update: 2009 and beyond race results can now be queried from our on-line database

2009

Milton 500m A-Final
Lane Team Place Time
5 Jetstart 1 2:05.83
4 Team Chaos 2 2:06.70
3 U of T New College New Dragons 3 2:07.03
2 Netfirms Riptide DBC 4 2:11.27
6 Napa Valley Whiners 5 2:11.33
1 Wahoos Dragon Boat Team 6 2:11.37
MOFO's raced under the intimidating moniker of "Napa Valley Whiners" at Milton
5/45 teams

Milton 250m Bonus Race
Lane Team Place Time
1 Napa Valley Whiners 1 1:17.07
6 Old Skul'd 2 1:19.97
3 UC Waterdragons 3 1:20.20
2 Watervipers 4 1:21.90
5 CPB Carpe Diem 5 1:27.00
4 Outer Harbour Club Premiere Women - DNS
1/5 teams

Milton 2000m A-final
Lane Team Place Time
12 Team Chaos 1 9:36.33
8 Jetstart 2 9:42.07
10 U of T New College New Dragons 3 9:56.57
9 Napa Valley Whiners 4 10:07.63
2 St Robert Omega Junior Team 5 10:08.73
5 Outer Harbour Club Premiere Women 6 10:19.17
7 Wahoos Dragonboat Team 7 10:20.30
3 Old Skul'd 8 10:42.20
6 Stroke the Dragon 9 10:43.90
11 UC Water dragons 10 10:51.10
4 BMO First Dragons 11 10:54.80
1 St-Robert Alpha Junior Team 12 11:06.03
4/29 teams

Center Island 500m Community Specialty Race B-Final
Lane Team Place Time
3 Hammerheads 1 2:06.28
4 The Blades 2 2:06.66
5 MOFOS 3 2:07.39
2 St Joseph's Saints 4 2:08.68
1 Old Skul'd 5 2:10.31
6 Wahoos 6 2:11.80
9/56 teams

Center Island 500m Premier B-Final
Lane Team Place Time
6 West Rouge Canoe club 1 2:04.69
5 U of T New Dragons 2 2:05.37
4 The Blades 3 2:05.76
3 Hammerheads 4 2:06.44
2 MOFOS 5 2:07.29
1 U of T Victoria College 6 2:09.29
11/101 teams

GWN Sport Regatta 200m Premier A-Consolation
Lane Team Place Time
4 SRP Piranhas 1 0:47.83
5 Alliance DBC - Hanalei 2 0:47.91
1 MOFOS 3 0:48.30
3 QDBTC/PDBC HEAT 4 0:48.45
2 Team Chaos 5 0:48.83
8/22 teams

GWN Sport Regatta 500m Premier A-Consolation
Lane Team Place Time
4 CSDC 1 2:03.26
2 SRP Piranhas 2 2:04.96
3 Alliance DBC - Hanalei3 2:05.46
5 MOFOS 4 2:06.26
1 Jetstart 5 2:08.45
9/22 teams

GWN Sport Regatta 2000m Premier A-Final
Order Team Place Time
9 Dragon Beasts 1 8:51
10 Mayfair Predators 2 8:53
8 On s'en Calisse 3 9:08
6 Big Fish 4 9:16
5 CSDC 5 9:18
7 QDBTC/PDBC HEAT 6 9:26
1 Jetstart 7 9:45
4 SRP Piranhas 8 9:49
3 Alliance DBC - Hanalei 9 9:57
2 MOFOS 10 9:58
10/22 teams

2008

Milton 500m A-Final
Lane Team Place Time
? Jetstart 1 2:04.00
? New College 2 2:05.63
? Marges Knitting Club of Brantford 3 2:10.07
? Piranhas 4 2:10.33
? BMO First Dragons 5 2:11.73
? UC Water Dragons 6 2:11.93
MOFO's raced under "Marges Knitting Club of Brantford"

Ottawa 100m A-Final
Lane Team Place Time
5 Events Alive 1 0:23.18
6 SCC Team 2 0:24.22
7 The Merge 3 0:24.58
1 MOFOS 4 0:25.00
9 Jetstart 5 0:25.25
2 Team Chaos 6 0:25.78
8 ADRENALINE Drager Medical7 0:26.80
3 Wong's Dragon Boat Club 8 0:28.01
10 Quicksilver 9 0:28.51
4 Gung Ho 10 DNF

Ottawa 250m B-Final
Lane Team Place Time
6 Ruban en route 1 0:48.52
4 MOFOS 2 0:48.89
1 Cascades SR/GM Mixed 3 0:49.35
5 Quicksilver 4 0:49.63
7 Paddle Demons 5 0:50.00
3 Stroke the Dragon 6 0:50.59
2 PanaCEAA 7 0:51.42

Ottawa 500m B-Final
Lane Team Place Time
1 Cascades SR/GM Mixed 1 2:05.75
6 Ruban en route 2 2:06.77
5 Quicksilver 3 2:07.98
4 MOFOS 4 2:08.26
2 PanaCEAA 5 2:08.62
7 Paddle Demons 6 2:09.12
3 Stroke the Dragon 7 2:09.51

Waterloo 500m Grand Championship Final
Lane Team Place Time
5 New College New Dragons 1 2:08
4 Poon Tang Clan 2 2:10
3 VICrew 3 2:14
2 University College Water Dragons 4 2:15
1 Golden Plate Warriors 5 DNF
*raced under "Poon Tang Clan"
*won Waterloo Open Championship Trophy

Woodstock A-Division Final
Lane Team Place Time
4 MOFOS 1 1:50.02
3 ITW Jetstart 2 1:50.12
5 GSK Firedragons 3 1:50.92
2 Team Chaos 4 1:50.94
1 ITW Deltar Mojos 5 1:51.21
6 CN Aquatrain 6 1:55.03
*first ever entire regatta won by the MOFOS
*won $500 coupon

GWN B-Division Final
Lane Team Place Time
6 The Blades 1 2:07.84
4 PDBC Heat 2 2:07.99
5 MDBC Adrenaline-HRV 3 2:08.04
2 GSK Firedragons 4 2:08.26
3 Komodo Dragons 5 2:08.31
1 MOFOS 6 2:09.36

2007

TIDBRF Prep Race Half Day Results
Lane Team Place Time
- Big Fish 1 2:25.47
- MOFOS 2 2:27.44
- Piranhas-Beach 3 2:27.64
- Hydrophobic Dragons 4 2:28.56
- Urban Canoe Club 5 2:29.75
- Hammerheads 6 2:30.51
Raced called off after two rounds due to weather
2/79 teams

Pickering 500m Sport Division A-Consolation
Lane Team Place Time
6 Imperial Dragons 1 2:06.57
5 Hanalei 2 2:07.96
4 MOFOS 3 2:08.73
3 Piranhas Beach 4 2:09.13
2 New College New Dragons 5 2:10.47
1 Collingwood Sidelaunchers 6 2:11.44
9/23 teams

Pickering 200m Sport Division A-Consolation
Lane Team Place Time
1 Collingwood Sidelaunchers 6 0:52.65
2 Piranhas Beach 5 0:51.87
3 New College New Dragons 4 0:50.72
4 MOFOS 1 0:48.41
5 Hanalei 3 0:49.50
6 Imperial Dragons 2 0:48.91
7/23 teams

Pickering 2000m A-final
Lane Team Place Time
- Collingwood 10 10:27.12
- New College New Dragons 12 10:46.47
- Piranhas Beach 11 10.39.02
- Hanalei 7 10:21.20
- MOFOS 8 10:22.75
- Imperial Dragons 5 10:19.39
- G&G Panasonic 3 9:50.43
- WRCC 9 10:23.21
- Canadian Senior Dragonboat Club 6 10:20.55
- Scotia Rouge 4 10:14.90
- G&G Sony 2 9:42.35
- OHDBC - Mayfair Predators 1 9:38.44

Center Island 500m B-Final
Lane Team Place Time
1 New College New Dragons 3 2:09.09
2 St Joseph's Saints 5 2:10.18
3 MOFOS 1 2:08.54
4 Hammerheads 4 2:09.96
5 National Dragonboat Club Women's Exhibition exhibition 2:06.91
6 Mojo's Reloaded 2 2:08.80
7/114 teams
*Won Center Island B-division Championship Trophy

Montrel 250m F-Final
Lane Team Place Time
1 UCC Carpenter Steel Dragons 1 1:02.00
2 University College Water Dragons 2 1:02.25
3 Jetstart 3 1:03.03
4 MOFOS 4 1:03.10
5 Phoenix ETS 5 1:04.06
6 Verdun DBC - Express 6 1:04.28

Montreal 500m F Final
Lane Team Place Time
1 Jetstart 1 2:11.18
2 University College Water Dragons 3 2:13.00
3 MOFOS 2 2:12.10
4 Phoenix ETS 4 2:14.01
5 UCC Carpenter Steel Dragons 5 2:14.06
6 Verdun DBC - Express 6 2:15.10

GWN B-Consolation
Lane Team Place Time
1 MOFOS 4 2:14.56
2 Thunder Dragons 2 2:14.06
3 Urban Canoe Club 3 2:14.30
4 Clintar Wave Cutters 5 2:14.59
5 Verax Komodo Dragons 1 2:11.02
6 PseudoBlades 6 2:15.53

2006

Pickering 500m B-Final
Lane Team Place Time
1 TCBA Jr. Riptide A 6 2:19.67
2 Bytown 4 2:15.76
3 Sudbury Canoe Club 1 2:14.83
4 MOFOS 2 2:15.08
5 University College Water Dragons 3 2:15.23
6 BMO Financial Group First Dragons 5 2:16.09
8/24 teams

Welland 250m A-final
Lane Team Place Time
1 MOFOS 3 00:53.77
2 Hammerheads 2 00:53.04
3 Mayfair Predators 1 00:51.80
4 Piranhas - Beach 4 00:55.77
5 Mojos Reloaded 5 00:58.11

Welland 500m A-final
Lane Team Place Time
1 MOFOS 4 02:29.02
2 Hammerheads 2 02:23.82
3 Mayfair Predators 1 02:17.34
4 Piranhas - Beach 3 02:25.86
5 Mojos Reloaded 5 02:32.98

Welland 2000m A-final
Lane Team Place Time
1 MOFOS 5 05:01.83
2 Piranhas - Beach 2 04:48.65
3 Mojos Reloaded 4 04:59.86
4 Mayfair Predators 1 04:35.24
5 Hammerheads 3 04:52.39

Halifax 200m A-final
Lane Team Place Time
1 RWAM Rockets 1 0:51.516
2 MOFOS 2 0:52.367
3 Scotiabank Skimmers 6 0:58.803
4 The Model Units 5 0:56.694
5 Natural Resources Wildlife Nova Scotia 4 0:54.912
6 Dragon Beast One 3 0:54.676

Woodstock 500m A-final
Lane Team Place Time
1 Team Chaos 4 02:16.23
2 Air Canada Jetstart 1 02:11.58
3 The Angry Muffins 2 02:11.60
4 Iron Dragons 3 02:15.02
2nd/28 teams
*raced under our alter-ego, "The Angry Muffins"

GWN 500m A-consolation
Lane Team Place Time
1 Transamerica Life Big Fish 2 02:14.88
2 WRCC A 1 02:14.57
3 Collingwood Sidelaunchers 3 02:15.19
4 OHDBC Hammerheads 4 02:15.22
5 MOFOS 5 02:15.67
10th/120 teams

Stratford 500m A-division Final
Lane Team Place Time
1 Mix The Fondue 1 2:18.04
2 Hanalei 2 2:18.22
3 Toronto Masters 3 2:19.18
4 MOFOS 4 2:19.84

2005

Pickering 500m A-Consolation
Lane Team Place Time
1 MOFOS 6 2.13.50
2 Wong's DBC Dragon Slayers 5 2.08.45
3 Hammerheads 2 2.07.34
4 GG Draggons 1 2.03.64
5 Hanalei 3 2.07.60
6 Tempest 4 2.08.00

Center Island B-Final
Lane Team Place Time
1 Hydrophobic Dragons 5 2:14.06
2 RBC Royal Mojos 6 2:14.30
3 Shogun Warriors 4 2:13.82
4 MOFOS 1 2:12.05
5 St Joseph's Health Centre The Saints 3 2:12.95
6 St Robert CHS Alumni Clintar Wave Cutters 2 2:12.62
7/140 teams *Won the Center Island B-division trophy (which happened to be the same trophy we won in the C-division last year!)

Waterloo 500m partial day results *
Heat Team Place Time
5 TCBA Jr Riptide 1 2:10.14
3 MOFOS 2 2.11.16
4 Hydrophobic Dragons 3 2:11.38
5 Whos Your Daddy? 4 2:12.00
1 Tempest 5 2:13.02
*Waterloo regatta called off partway through due to weather
*won runner up trophy

Montreal 500m B-Final
Lane Team Place Time
1 DCH Express 1 2:12.27
2 MOFOS 2 2:14.05
3 BMO Groupe Financier 3 2:14.07
4 Wong's DBC Immortal Dragons 5 2:14.22
5 Isshin 4 2:14.16
6 Phoenix - ノTS 6 2:15.21
*won a 2nd place MIDBRF Trophy

GWN 500m B-Final
Lane Team Place Time
1 Wongs Immortal Dragons 1 2:10.69
2 JetStart 3 2:13.06
3 MOFOS 2 2:12.69
4 Team Chaos 4 2:13.92
5 Verdun Express 5 2:14.39
8th/120 teams

2004

Stoufville 250M A-Final
Lane Team Place Time
2 Big Fish 1 0.48.86
4 MOFOS 2 0.50.48
1 Royal Bank Royal Dragons 3 0.50.96
3 Gators 4 0.51.39
2nd/18 teams

Stoufville 500m B-Final
Lane Team Place Time
1 CIBC 2 02:21.85
2 Gators 4 02:23.42
3 MOFOS 1 02:20.01
4 BMO Aggressive Dragons 3 02:23.05
7th/18 teams

Pickering C-Final
Lane Team Place Time
1 MOFOS 1 2.08.42
2 Air Canada Jetstart 3 2.11.38
3 Alliance DBC 4 2.11.95
4 CIBC Team Dragon 6 2.13.24
5 Telus Mobility Phoenixes 5 2.12.56
6 BMO First Dragons 2 2.10.34
13th/96 teams

Center Island 500m C-Final
Lane Team Place Time
1 Sunnybrook Brookaneers 3 2:14.09
2 MOFOS 1 2:13.69
3 5.10 Dragons 4 2:14.31
4 Sinai Lightning 2 2:13.90
5 Golden Lions 5 2:14.48
6 HSC Miracle Dragons 6 2:14.72
13th/125 teams
*won the Center Island C-division trophy

Waterloo Grand Championship (ie A-Final)
Lane Team Place Time
1 FOX 22 6 2:18.26
2 University College Water Dragons 4 2:15.77
3 TEMPEST 1 2:14.36
4 Scream'n MOFOS 2 2:15.08
5 Dragon Slayors 5 2:16.40
6 Whos Your Daddy? 3 2:15.41
2nd/53 teams
*Combined with Scream'N Demons dragon boat team racing under Scream'n MOFOS

Montreal C division final
Lane Team Place Time
1 Telus Mobility Phoenixes 1 2:13.45
2 NY DCH Dragon Boat Racing 2 2:14.28
3 Verdun DBC - Express 3 2:15.05
4 Phoenix ETS 4 2:15.15
5 MOFOS 5 2:18.60
6 Pointe Claire Dragonflyers 6 2:19.81

GWN B-division Final
Lane Team Place Time
1 Collingwood Dreadnoughts 1 2:08.88
2 MOFOS 3 2:11.04
3 Thrusting Mojos 4 2:11.31
4 Team SRS Women 2 2:10.60
5 Sudbury Canoe Club Dragons 5 2:11.71
9th/128 teams

2003

Center Island D-Final
LaneTeamPlaceTime
1 HRRH LIGHTNING 6 02:30.9
2 BOD SQUAD 5 02:27.2
3 FLYING SHANGHAI NOODLES 2 02:25.8
4 UT VICTORIA COLLEGE 4 02:26.8
5 MOFOS 3 02:26.6
6 OUT OF NOWHERE 1 02:24.9
24/126 teams

Waterloo Open Championship Final
LaneTeamPlaceTime
1 Scream'n MOFOS 5 2:18.17
2 Stratford Dragon Hunters 4 2:17.62
3 Tempest 1 2:10.73
4 Fox 22 2 2:14.93
5 Catch 22 3 2:16.33
9th/65 teams
*combined with Scream'N Demons racing under Scream'n MOFOS

Summer Sensation B-Final
LaneTeamPlaceTime
1 Shogun Warriors 3 2:32.50
2 Scream'n Demons 2 2:31.55
3 Riptide A 1 2:29.20
4 MOFOS 4 2:33.69
8th/44 teams

GWN C-Final
LaneTeamPlaceTime
1 Big Fish 1 2:09.51
2 Shogun Warriors 3 2:13.72
3 MOFOS 2 2:13.29
4 RBC Golden Lions 5 2:17.50
5 Durham Razorbacks 4 2:16.79
6 TD Waterhouse Warriors 6 2:18.00
14th/127 teams

2002

GWN E-Consolation
LaneTeamPlaceTime
1 Komodo Dragons 5 2:21.45
2 Who's Your Daddy 4 2:21.27
3 Smoke On The Water3 2:20.51
4 KB's 1 2:20.27
5 CIBC CMI 2 2:20.34
6 MOFOS 6 2:22.07
54th/126 teams
*Birth of the Mofos dragon boat team

web stats